dakujeme,-ze-darovanim-krvi-zachranujete-ludske-zivoty

Ďakujeme, že darovaním krvi zachraňujete ľudské životy

Darovanie krvi je skutočným „darom života“ , ktorý zdravý jedinec môže poskytnúť ľuďom chorým a po úrazoch. Je to veľmi prospešný, bezpečný a jednoduchý humánny krok. Jeden odber krvi môže zachrániť až tri ľudské životy

Krv je nevyhnutná k životu
Krv sa nedá ničím iným nahradiť
Krv sa dá získať len darovaním
Každé dve sekundy niekto potrebuje krv

Krv môžete darovať na pracovisku každého odberného centra NTS SR v čase odberových hodín a taktiež prostredníctvom mobilnej výjazdovej jednotky, kedy náš výjazdový tím príde priamo za darcami (do firiem, škôl, organizácií).

Musíte mať vek medzi 18- 60 rokov, vážiť minimálne 50 kg, a môžete byť darcom až do vašich 65 rokov. Nemali by ste trpieť chronickým a infekčným ochorením ani sa na žiadne liečiť.

Samotný odber krvi trvá asi 5-15 minút. Celý proces darovania krvi, od registrácie až po poodberové občerstvenie a odchod domov, trvá asi jednu hodinu.

Krv môžu darovať muži štyrikrát do roka ( každé tri mesiace), ženy trikrát do roka (každé štyri mesiace). Je to čas, ktorý dovolí, aby si vaše telo úplne doplnilo počet červených krviniek a zásob železa po predchádzajúcom odbere. Krvné doštičky a plazma (ak sa odoberajú pomocou aferetického prístroja – separátora) sa môžu darovať častejšie, a to raz za dva týždne . Je to tým, že telo si nahradí stratu doštičiek a plazmy oveľa rýchlejšie ako stratu červených krviniek a železa. Doštičky sa vrátia na normálnu hladinu už po 72 hodinách po darovaní.

Áno, aj v prípade, že beriete lieky. Pokiaľ ste sledovaný lekárom a Váš tlak je pod kontrolou a stabilizovaný, darovať krv môžete. Sekundárne komplikácie hypertenzie (napr. poškodenie obličiek) sú dôvodom na vyradenie.

Za účelom získania ocenenia sa odber krvi alebo plazmy započíta darcovi ako jeden odber, odber krvných doštičiek sa započíta ako dva odbery.

Oceňovanie darcov krvi plaketami prof. MUDr. Jana Janského alebo medailou prof. MUDr. Jána Kňazovického za mnohonásbné darovanie krvi vykonáva Slovenský Červený kríž. Po dosiahnutí nároku na udelenie príslušnej plakety si darca vyplní tlačivo „Návrh na udelenie ocenenia“, a vhodí ho do schránky na odbernom pracovisku. Plaketa s kartičkou držiteľa plakety bude darcovi doručená zo strany Slovenského Červeného kríža poštou.

Vedcom sa ešte nepodarilo vyvinúť prípravok, ktorý by úspešne vedel nahradiť ľudskú krv. Jediným zdrojom krvi je človek. Toto je hlavný dôvod, prečo sú darcovia krvi takí dôležití pre tých, ktorí ju potrebujú.