dom-byvalej-poistovne-kotva-zrekonstruovali-jeho-obyvatelia-na-vlastne-naklady

Dom bývalej poisťovne Kotva zrekonštruovali jeho obyvatelia na vlastné náklady

Nebýva v Starom Meste zvykom, že obyvatelia bytového domu v historickej časti sa rozhodnú zrekonštruovať ho na vlastné náklady. Obyvatelia domu na Vajanského nábreží 9 sa na tom predsa len podujali a výsledok stojí za to.

Obnova domu sa spustila v roku 2020 (obyvatelia si na ňu zobrali úver 600-tisíc eur), finišovať by chceli tento rok. „S hrdosťou dodávame, že – hoci v porovnaní s výškou pôžičky malou sumou – na obnovu prispel z dotácií aj staromestský Fond architekta Weinwurma. Impozantný päťposchodový dom púta svojou veľkosťou, aj výzdobou. Na hranolovitej vežičke na nároží sa vynímajú tri kotvy – dve menšie na žrdiach po bokoch vežičky, a veľká v okrúhlom okienku,“ približuje Staré Mesto na sociálnej sieti.

Spoločnosť, ktorá dom nechala v roku 1930 vybudovať, však nemá s lodiarskym priemyslom nič spoločné. V prvej polovici minulého storočia budovu postavili pre slovenské riaditeľstvo viedenskej Všeobecnej poisťovacej akciovej spoločnosti Anker – Kotva. Architektom stavby bol budapeštiansky rodák Friedrich „Fritz“ Brettschneider. Pravdepodobne ide o jeho jediný objekt v Bratislave, viac by ste ich našli v jeho rodnej Budapešti a najmä vo Viedni, kde pôsobil až do konca 1. svetovej vojny.

Funkcionalistická budova smerom do ulice zaujme veľkými balkónmi, prebiehajúcimi celým poschodím, ako aj výraznými horizontálnymi rímsami „oddeľujúcimi“ jednotlivé poschodia. Zo zadnej strany je budova bohato členená, pozoruhodné je najmä zaoblené riešenie schodiska s jedinečnými, šikmými oknami. „Mimochodom, bývalá poisťovňa Kotva má lukratívneho suseda – kúpele Grössling. Objekt je síce momentálne zdevastovaný, no hlavné mesto chystá jeho veľkolepú obnovu. Veríme, že neostane len pri plánoch,“ dodáva samospráva.

Zdroj: Staré Mesto-srdce Bratislavy; Foto: Barbora Jančárová

The post Dom bývalej poisťovne Kotva zrekonštruovali jeho obyvatelia na vlastné náklady appeared first on Bratislavskykraj.sk.