literatura-v-radnici:-pozyvame-vas-na-stretnutie-s-autormi-knihy-umenie-blizkosti

Literatúra v Radnici: Pozývame vás na stretnutie s autormi knihy Umenie blízkosti

Osamelosť vo vzťahu niekedy postihne aj tie najpevnejšie zväzky. Psychológ Ján Hrustič ponúka múdre rady, ako prekonať túto nežiaducu situáciu a znova obnoviť puto lásky a porozumenia. Podľa Jána Hrustiča osamelosť vo vzťahu neznamená len fyzickú vzdialenosť, ale skôr emočnú odľahlosť, ktorá vzniká, keď sa partneri stávajú cudzími vo vlastnom svete. Príčiny môžu byť rôznorodé, od rutiny po konflikty a nezhody.

Hostia Literatúry v Radnici: psychológ Ján Hrustič a spisovateľka Monika Kompaníková
Moderuje: Veronika Šikulová
Miesto konania: Radnica, M. R. Štefánika 1, Pezinok

Čas: 22. 1. 2024 o 19:00 h.

Literatúra v Radnici je podujatie, ktoré vymyslela Veronika Šikulová.
V príjemnom prostredí kaviarne a vinárne sa môžete stretnúť so zaujímavými ľuďmi, počúvať zaujímavé rozhovory so spisovateľmi, prekladateľmi, vydavateľmi, vedcami a zaujímavými osobnosťami. Nebojte sa, pýtať sa nemusíte, zhovára sa Veronika Šikulová.
Ak však máte nejaké otázky, môžete ich osobne položiť.

Ján Hrustič je poradenským psychológom s viac ako 20-ročnou skúsenosťou v oblasti partnerského poradenstva. Vyštudoval všeobecnú psychológiu so špecializáciou na poradenskú psychológiu, absolvoval viaceré sociálno-psychologické a psychoterapeutické tréningy vrátane 9-ročného psychoterapeutického tréningu v Gestalt terapii organizovaného inštitútom Metanoia v Londýne. Až do dôchodku pracoval v centre poradensko-psychologických služieb. V súčasnosti sa venuje rodinnému a partnerskému poradenstvu. Je autorom knihy Od osamelosti k blízkemu vzťahu v partnerstve (2015)kde vysvetľuje, prečo sa zo vzťahov často vytráca blízkosť, a ,  pracovať na tom, aby sme boli vo vzťahu naozaj spokojní. Spolu so spisovateľkou Monikou Kompaníkovou napísal knihu Umenie blízkosti, kde si kladú otázku, čo spôsobuje, že sa vo vzťahu cítime osamelo, čo robiť, ak sa zo vzťahu vytratila intimita, ako a kedy sa s partnerom rozprávať o nepríjemných veciach a načo je dobrá nezáväzná konverzácia? Aký je rozdiel medzi zaľúbenosťou a zrelou partnerskou láskou? Akú úlohu v partnerstve zohráva egocentrizmus, manipulácia či vzťahy s rodičmi? A je pravda, že vďaka konfliktom sa naše vzťahy rozvíjajú?

Monika Kompaníková vyštudovala grafiku a maľbu. Prvé poviedky publikovala v literárnych časopisoch a zborníkoch. Je dvojnásobnou finalistkou literárnej súťaže Poviedka (2001 prémia, 2003 druhá cena). Debutovala knihou krátkych próz s názvom Miesto pre samotu, za ktorú získala Cenu Ivana Kraska. V roku 2006 jej vyšla novela Biele miesta, nominovaná na cenu Anasoft litera 2007. V roku 2010 jej vyšiel román Piata loď, ktorý získal cenu Anasoft litera a bol vyhlásený za najlepšiu knihu roka 2010. Pracovala v kníhkupectve Artforum, založila a ako šéfredaktorka niekoľko rokov viedla noviny Čo čítať? a literárny portál medziknihami.sk. Venuje sa rôznym aktivitám spoločenského a sociálneho zamerania, externe spolupracuje s Centrom pre filantropiu, Komunitnou nadáciou Bratislava a Inštitútom pre verejné otázky,

Možno vás bude zaujímať aj článok na stránke bratislavského kraja, ktorý sme pripravili v rámci projektu JE OK, AK NE SI OK:
Vybuduj si pekný vzťah so svojím okolím