minuly-rok-bol-na-slovensku-piaty-najteplejsi-od-roku-1931

Minulý rok bol na Slovensku piaty najteplejší od roku 1931

Minulý rok bol na Slovensku piaty najteplejší od roku 1931. Taktiež bol piaty najchudobnejší na zrážky od roku 1881. Slovenský hydrometeorologický ústav o tom informuje na svojom webe.

„Rok 2022 bol na Slovensku na základe priestorovej priemernej ročnej teploty vzduchu od roku 1931 tiež piaty najteplejší s hodnotou 9,5 stupňa Celzia, pričom ešte teplejšie bolo v rokoch 2014, 2018, 2019 a 2015,“ uviedol SHMÚ. Priblížil, že hodnoty priestorovej priemernej ročnej teploty vzduchu vyššie ako deväť stupňov Celzia sa takmer výlučne sústreďujú v období od roku 2000.

Vlani bolo o niekoľko milimetrov viac zrážok ako v roku 2003, ktorý bol na konci jari a v lete mimoriadne teplý, s nedostatkom zrážok a suchom. „Bilancia zrážok v roku 2022 na Slovensku by dopadla ešte negatívnejšie, ak by sa nevyskytli obdobia s výdatnými zrážkami v posledných troch týždňoch septembra a v niektorých dňoch decembra,“ skonštatovali meteorológovia.

Súčasne ovplyvnili ročný úhrn zrážok búrkové lejaky, a to predovšetkým v letných mesiacoch. Meteorológovia poukazujú, že sa tak mení ročný režim hodnôt časových radov zrážok. V obdobiach výskytu zrážok častejšie prší, respektíve sneží s vyššou intenzitou, v porovnaní s minulosťou. „Toto má vplyv na to, že začínajú pribúdať mesiace s mimoriadne nadnormálnymi, napríklad september 2022, a mimoriadne podnormálnymi, napríklad október 2022, úhrnmi zrážok na úkor mesiacov s normálnymi zrážkami,“ zhodnotil SHMÚ.

Poukazuje aj na tohtoročný január, ktorého mesačný úhrn zrážok by sa mohol zaradiť medzi zrážkovo najbohatšie januáre na Slovensku v histórii meteorologických meraní. „Nasledoval by tak po viacerých mesiacoch na konci roka 2021 a v priebehu roka 2022, ktoré sa, naopak, vyznačovali výraznejším nedostatkom zrážok,“ poznamenali meteorológovia s tým, že toto je ďalší príklad prejavov klimatickej zmeny.

Zdroj: TASR