nadacia-ekopolis-v-roku-2023-organizuje-v-poradi-uz-21.-rocnik-ankety-strom-roka

Nadácia Ekopolis v roku 2023 organizuje v poradí už 21. ročník ankety Strom roka

Nadácia Ekopolis v roku 2023 organizuje v poradí už 21. ročník ankety Strom roka, ktorej cieľom je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Počas apríla môžu jednotlivci, mestá, školy či organizácie nominovať stromy, ktoré sú ich srdcu blízke. Po uzávierke nominácií nasleduje výber odbornou porotou, ktorá spomedzi všetkých uchádzačov vyberie 12 finalistov ankety. Verejné hlasovanie bude spustené 1. júla 2023 a potrvá do konca septembra. Patronát nad anketou prevzal už jedenásty rok spevák Peter Lipa.

Ako prebieha nominácia stromov?

  • registrácia a prihlásenie obľúbeného stromu do ankety prebieha výlučne online cez registračný formulár na tomto linku.
  • prihlásenie je možné do 5. mája 2023 do 16:00

Ako prebieha hlasovanie verejnosti?

Zo všetkých nominovaných stromov vyberie porota 12  finalistov, ktorých zverejníme v deň začiatku hlasovania, teda 1. júla 2023. Hlasovanie trvá od 1.júla do 30.septembra 2023.

Hlasovanie je možné 4 spôsobmi:

  • Hlasovanie na webe: svojho favorita vyberiete v ponuke vpravo, váš hlas bude overený vďaka e-mailu, ktorý pri hlasovaní zadávate.
  • Originálny hlasovací lístok: ten nájdete v letnom čísle časopisu Krásy Slovenska, v kníhkupectve Artforum v Bratislave, na podujatiach, ktoré spolu s anketou navštívime, či priamo od nominujúceho. Počet vytlačených hlasovacích lístkov je obmedzený.
  • formou SMS správy: a to zaslaním správy vo formáte STROM*XX*kontaktne údaje (kde XX je číslo stromu v rozsahu 1-12) na číslo 7773. Ideálne je uviesť meno, priezvisko a mailovú adresu.
  • Facebook hlasovanie: hlasovať sa dá na sociálnej sieti Facebook Nadácie Ekopolis, vo fotoalbume „Finalisti Strom roka 2023“ pri konkrétnej fotografii obľúbeného stromu.

V rámci hlasovania prebieha počas septembra aj samostatná súťaž pre školy. Všetky informácie o súťaži nájdete na tomto odkaze.

Aká odmena čaká na víťazov?

Po sčítaní všetkých hlasov sa v októbri uskutoční slávnostné vyhodnotenie. Strom s najvyšším počtom hlasov získa titul Strom roka 2023 a automaticky postúpi do celoeurópskeho finále – do ankety Európsky strom roka.

Prvé 3 víťazné stromy získajú dar v podobe odborného ošetrenia v hodnote 300 eur.

Odmenené budú aj školy v samostatnej sprievodnej súťaži – získať môžu výsadbový materiál od Záhradníctva ABIES v celkovej hodnote 650 eur a iné vecné ceny. Odmenu budú môcť získať aj vyžrebovaní nominujúci i hlasujúci knižnými poukážkami od kníhkupectva Artforum.

Zdroj: Nadácia Ekopolis