nezabudnite-na-svoju-lasku.-je-tu-den-svateho-valentina

Nezabudnite na svoju lásku. Je tu Deň svätého Valentína

Deň svätého Valentína, známy aj ako Deň zaľúbených, je pomocou pre plachých zaľúbencov a tajných ctiteľov. Podľa stáročnej tradície tento výnimočný deň nepripúšťa, aby milovaná osoba vyznanie odmietla, alebo aspoň zaň nepoďakovala. Mnohí čoraz častejšie hovoria o komercii než o citoch no a veľa Slovákov tento sviatok úplne ignoruje.

Deň svätého Valentína sa spája s kvetmi, cukrovinkami a romantickou večerou. Tento sviatok určite viac prežívajú ženy ako muži. Výraznú podporu sviatku začali poskytovať podnikatelia, obchodníci, výrobcovia cukroviniek, valentínskych suvenírov a darčekov. Hypermarkety, supermarkety a ďalší predajcovia zamerali výzdobu, sortiment i reklamu na Deň zaľúbených.

Ako vznikol sviatok svätého Valentína?

Valentín bol biskupom, ktorý napriek zákazu rímskeho cisára Claudia II. Tajne sobášil zamilované páry. Biskup skončil vo väzení, kde sa zamiloval do dozorcovej slepej dcéry. Údajne jej vrátil zrak a pred popravou jej napísal odkaz: „Od tvojho Valentína.“ Tak vznikla prvá symbolická valentínka. Sviatok sv. Valentína však vznikol až o pár storočí neskôr. Na počesť biskupa Valentína ho 14. februára 496 vyhlásil pápež Gelasius.

Najkrajšia je ruža

Jedným z najpopulárnejších darčekov v deň sv. Valentína je červená ruža. A práve tento sviatok vraj väčšina mužov považuje za ideálny termín, kedy požiadať svoju partnerku o ruku.

Ako to je vo svete?

Napríklad v Nemecku majú tradície podobné talianskym, teda dievčatá či ženy dostávajú kvety, večera má romantický charakter. V USA je sv. Valentín nielen sviatkom zaľúbených, ale aj dňom pre rodiny a pre priateľov. 

Brazílii majú svojho Valentína 12. júna, deň pred sviatkom sv. Antona, patróna manželov. Ženy, ktoré ešte nie sú vydaté, vtedy nosia so sebou sošku sv. Antona, ktorému sa zdôveria s túžbou ísť k oltáru. V Japonsku dávajú dievčatá chlapcom, nie vždy manželom či snúbencom, čokoládu. Tí, čo dostali tento darček, môžu o mesiac, 14. marca, dať dotyčnej bielu čokoládu.

Takže nezabudnite svojej polovičke kúpiť kvetinu a čokoládu, lebo nie nadarmo sa hovorí, že láska ide cez žalúdok.