pri-preprave-vianocneho-stromceka-sa-musia-zachovat-predpisy-a-pravidla

Pri preprave vianočného stromčeka sa musia zachovať predpisy a pravidlá

Pri preprave vianočného stromčeka na streche, v kufri alebo na prívesnom vozíku je potrebné dodržiavať dopravné predpisy a pravidlá. TASR o tom informovali z Prezídia Policajného zboru (PPZ) s tým, že predpisy a pravidlá vyplývajú zo zákona o cestnej premávke.

Vianočný stromček musí byť na vozidle riadne umiestnený, rozložený a upevnený. Nemal by ohrozovať bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky a neznečisťovať ani nepoškodzovať cestu či jej okolie. Policajti tiež upozornili, že stromček nesmie zakrývať svetlomety a svietidlá vozidla, odrazové sklá, tabuľku s evidenčným číslom ani vyznačenie najvyššej povolenej rýchlosti.

Upevnený musí byť tak, aby sa pri zmene rýchlosti jazdy či smeru jazdy nezošmykol, neprevrátil, nespadol alebo inak voľne nepohyboval. V prípade, ak vianočný stromček prečnieva vozidlo vpredu alebo vzadu o viac ako 40 centimetrov alebo prečnieva vozidlo do strany, musí byť podľa slov policajtov prečnievajúci koniec označený reflexným označením s červenými a bielymi pruhmi.

„Vodičov motorových vozidiel upozorňujeme, aby prispôsobili svoju jazdu s naloženým nákladom, vianočným stromčekom, vlastnostiam a povahe vozovky a vozidlo viedli pozorne a opatrne,“ zdôraznili.

Vodiči by sa mali pred jazdou uistiť, že je stromček bezpečne upevnený, aby sa nemohol počas jazdy uvoľniť a vypadnúť.