sebaposkodzovanie-u mladych-ludi-je-realitou-dneska.-ipcko-podava-pomocnu-ruku

Sebapoškodzovanie u mladých ľudí je realitou dneška. IPčko podáva pomocnú ruku

Postupy pedagogických pracovníkov a psychológov v prípadoch sebapoškodzovania mladých ľudí a možnosti pomoci boli témou školenia psychológov, špeciálnych pedagógov, vychovávateľov a učiteľov zo škôl v malackom okrese. Smutná téma, o ktorej však treba hovoriť, pretože sa stala súčasťou našich životov a spoločnosti. Mladých ľudí, ktorí riešia svoje ťažkosti sebapoškodzovaním, je stále viac.

Školenie v priestoroch Komunitného centra viedli odborníci z IPčka, ktorí sa podelili o svoje skúsenosti z liniek pomoci a krízových služieb IPčka. Zuzana Juráneková z IPčka: „Tínedžeri túžia po tom, aby sa o nich niekto reálne zaujímal, aby rodičov a blízkych naozaj zaujímalo, ako sa majú a čo je pre nich dôležité. Často nám hovoria o tom, že sa cítia osamelo, neviditeľne, nevypočutí a pod obrovským tlakom. Ten tlak je spojený s výkonom, ktorý musia podávať vlastne všade – vo vzťahu k rodičom, aby nesklamali, nezlyhali a naplnili ich očakávania; v škole, kde musia podať akademický výkon; v partnerských vzťahoch, kde sa tiež obávajú byť takí, akí sú zo strachu, že nebudú pre partnera dostatoční; ale aj v rovesníckych vzťahoch. Mladí ľudia sa z hľadiska vývinovej psychológie nachádzajú v náročnom životnom období, ktoré je sprevádzané mnohými zmenami, vývinovými úlohami a potrebami, ale nemajú ešte dostatok životných skúseností na zvládanie ťažkých situácií, preto sa u nich často objavuje tendencia k extrémnemu riešeniu, ktorým môže byť sebapoškodzovanie alebo ukončenie života. Práve v tomto období mladí ľudia najviac potrebujú pomoc a najmenej ju hľadajú u dospelých.“ 

Pedagógovia na školení priznali, že sa so sebapoškodzovaním u mládeže stretávajú. „Sebapoškodzovanie je správanie, pri ktorom človek ubližuje sám sebe. Zvyčajne je to spôsob, ktorým sa vyrovnáva s ťažkými, náročnými alebo znepokojujúcimi myšlienkami a pocitmi,“ vysvetľuje Z. Juráneková a dodáva: „My sa im však snažíme pomôcť. K dispozícii sme všetkým, ktorí hľadajú pomoc. Môžu nám napísať, zavolať, alebo prísť osobne. Vytvorili sme aj nástroj pomoci, Krabičku bezpečia, ktorá ponúka mladým ľuďom zdravé a bezpečné zvládacie stratégie na zvládanie náročných situácií.“ 

Osobitná časť školenia bola venovaná aj téme myšlienok a pokusov o ukončenie života, ale najmä možnostiam pomoci. Na príprave školenia sa spoločne podieľali Komunitné centrum Malacky, IPčko, ÚPSVaR Malacky a CVČ. Školenie sa konalo v rámci národného projektu Podpora ochrany detí pred násilím.

Tragédie, ktoré sa na Slovensku stali v posledných dňoch a týždňoch, keď sa mladí ľudia rozhodli siahnuť na život sebe a aj iným, sú veľkým výkričníkom pre našu spoločnosť a nás všetkých. Prosíme, buďme k sebe viac ohľaduplní, rešpektujme sa, všímajme si viac seba navzájom, rozprávajme sa, a v prípade, keď sa niečo deje, nezostávajte so svojimi pocitmi osamote.

PREŽÍVAŠ NIEČO ŤAŽKÉ? NEBUĎ NA TO SÁM

V snahe pomôcť mladým ľuďom, ale aj učiteľom a rodičom, spustili Bratislavský samosprávny kraj (BSK) v spolupráci s občianskym združením IPčko projekt „JE OK, AK NIE SI OK.“ Ide o iniciatívu, ktorá je pomocnou rukou a signálom mladým ľuďom, že pomoc existuje, že v tom nie sú sami.

Každý z nás sa niekedy cíti zle. Ale ak kvôli negatívnym pocitom nevieš prežívať tie pekné. Ak pociťuješ úzkosť, stres, depresiu, bolesť, ak ti je ťažko a nevidíš východisko, nevzdávaj sa. POMOC EXISTUJE A JE DOSTUPNÁ PRÁVE TERAZ. Odborníci a odborníčky z IPčka sú tu pre Teba nonstop, anonymne a bezplatne. Ale mnohé odpovede na svoje otázky, ako aj techniky, ktoré môžeš vyskúšať sám, nájdeš v našich článkoch. Držíme Ti palce a sme tu pre Teba.