seniori-su-v-letnych-horucavach-zranitelni,-priorita-je-pitny-rezim

Seniori sú v letných horúčavách zraniteľní, priorita je pitný režim

V horúcich letných mesiacoch je dôležité venovať osobitnú starostlivosť zdraviu seniorov. Upozorňuje na to primár oddelenia dlhodobo chorých Nemocnice Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku Peter Bárta a má pre túto zraniteľnú skupinu obyvateľstva niekoľko odporúčaní.

„Najdôležitejšie je dodržiavanie dostatočné pitného režimu a vyhýbanie sa priamemu slnečnému žiareniu,“ uvádza Bárta. Objasnil, že telo seniorov je náchylnejšie na tepelné stresy a dehydratáciu. Starší ľudia by mali počas horúcich letných dní dbať o svoje zdravie a držať sa niekoľkých zásad.

„Seniori často nepociťujú smäd, v lete sa viac potia, a preto u nich často dochádza k dehydratácii. Je potrebné, aby sa vyhli aj konzumácii alkoholu a obmedzili príjem kofeínu, ktorý taktiež prispieva k zvýšeniu dehydratácie. Jednoduchým ukazovateľom nedostatočného pitného režimu môže byť sfarbenie moču. Ak je farba svetlejšia, telo je viac hydratované. Naopak, ak je tmavšia, je potrebné siahnuť po tekutine,“ vysvetľuje Bárta.

Počas teplých dní sa v čase približne od 11. do 15. hodiny neodporúča vychádzať von na priame slnko. Primár odporúča aj znížiť fyzickú aktivitu. „V prípade, že je odchod z domu nevyhnutným, je potrebné, aby mali seniori pokrývku hlavy, ľahké oblečenie či zabezpečenú ochranu pokožky prostredníctvom opaľovacích krémov s dostatočným faktorom,“ dodáva.

V stravovaní by mali podľa Bártu dominovať ľahko stráviteľné jedlá a sezónne ovocie a zelenina. V tejto súvislosti upozorňuje na dôkladné umývanie pred konzumáciou. „V neposlednom rade je dôležité monitorovanie vlastného zdravia a udržiavania kontaktu s blízkymi osobami, ktoré v prípade potreby poskytnú pomocnú ruku,“ uzatvára primár.

Zdroj: TASR