spravnou-likvidaciou-pneumatik-prispievate-k-ochrane-nasho-zivotneho-prostredia

Správnou likvidáciou pneumatík prispievate k ochrane nášho životného prostredia

Sezóna výmeny zimných pneumatík za letné je tu a s ňou aj otázka, ako sa zbaviť starých či poškodených pneumatík, ktoré už doslúžili. Žiaľ, tie neraz končia tam, kde nepatria a znečisťujú verejné plochy a životné prostredie.

Staré pneumatiky neukladajte pri kontajnerové stojiská, ani na iné verejné plochy. Nevhadzujte ich ani do veľkokapacitných kontajnerov, ktoré sú na jar a na jeseň určené pre objemný odpad z domácností. Ojazdené pneumatiky v žiadnom prípade nespaľujte, uvoľňujú sa tým do ovzdušia zdraviu škodlivé látky. Nevyhadzujte ich ani do prírodného prostredia či na čierne skládky. Ich následné odstránenie odčerpáva verejné zdroje a kapacity, ktoré potom chýbajú inde. Navyše, z odhodených pneumatík sa v prírode uvoľňujú do pôdy a ovzdušia nebezpečné kovy.

Podľa zákona o odpadoch č. 79/2015 Z. z. musia staré, poškodené a opotrebované pneumatiky od vás povinne prevziať pneuservisy a predajne pneumatík – a to zdarma (všetky poplatky na likvidáciu sú totiž zahrnuté už v cene, ktorú ste zaplatili pri kúpe pneumatík). Nie je pritom podmienkou, že tieto pneumatiky ste museli kupovať u nich. Taktiež nie ste viazaní povinnosťou kúpiť si pri odovzdaní starých pneumatík v danej prevádzke nové. Prevádzky, ktoré definuje zákon, sú povinné prijať všetky druhy pneumatík, bez ohľadu na miesto ich kúpy, značku alebo veľkosť.

Zdroj: rovinka.sk