za-prvy-mesiac-po-zavedeni-bezplatneho-ockovania-proti-virusu-hpv-pre-12-rocne-deti-sa-pocet-zaockovanych-takmer-zdvojnasobil

Za prvý mesiac po zavedení bezplatného očkovania proti vírusu HPV pre 12-ročné deti sa počet zaočkovaných takmer zdvojnásobil

Už za prvý mesiac po zavedení bezplatného očkovania proti vírusu HPV pre 12-ročné deti sa počet zaočkovaných 12-ročných chlapcov a dievčat takmer zdvojnásobil. Očkovanie proti HPV vírusu je jediné očkovanie, ktorým sa dá predísť rakovine. Na Slovensku sú v súčasnosti dostupné dve vakcíny, očkovanie proti HPV je odporúčané od januára 2019.

Dvojvalentná vakcína je pre 12-ročné deti plne hradená zo zdravotného poistenia a sú v nej obsiahnuté 2 typy ľudského papilomavírusu (HPV typy 16 a 18). Dvojvalentná vakcína pokrýva 47 % HPV infekcií vyskytujúcich sa na Slovensku.

Deväťvalentná vakcína obsahuje 9 najbežnejších typov HPV, ktoré spôsobujú anogenitálne rakoviny a genitálne bradavice. Pokrýva 77 % HPV infekcií vyskytujúcich sa na Slovensku.

Od 1. 5. 2022 sú obe vakcíny plne hradené zo zdravotného poistenia pre 12-ročné deti rovnako pre dievčatá ako aj chlapcov (teda od 12 rokov do 12 rokov a 364 dní). Viac informácii nájdete TU.

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR