zazite-pribeh-vina-v-malych-karpatoch

Zažite Príbeh vína v Malých Karpatoch

Vinohradníctvo a vinárstvo patrí medzi najvýraznejšie kultúrne dedičstvo na území Bratislavského samosprávneho kraja. V oblasti Malých Karpát je doložené cez tisíc rokov. Tu sa postupne vyprofilovalo na najvýznamnejší slovenský vinohradnícky región.

Na území Bratislavského kraja vzniklo mnoho rodinných až stredne veľkých vinárstiev, produkujúcich vína svetovej kvality. Víno sa u nás opäť stalo obľúbeným spoločenským a kultúrnym nápojom. Návštevníci  začali objavovať kraj a spájať si ho najmä s týmto produktom. Malokarpatská vínna cesta bola prvou svojho druhu v rámci Slovenska. Pijeme historicky najlepšie vína, aké sa kedy v rámci župy dorábali. 

A práve bohatú históriu vinohradníctva a vinárstva mapuje Malokarpatské múzeum v Pezinku, ktoré je v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja. Nie je to klasické múzeum, aké poznáme, ale s využitím technológií a inovácií prináša unikátne multimediálne zážitkové atrakcie. Tie originálnym a zážitkovým spôsobom približujú dejiny vinohradníctva a vinárstva v oblasti Malých Karpát. 

Jednou takouto expozíciou je Príbeh vína v Malých Karpatoch. Ten ožil prostredníctvom reálnej 3D mapy v mierke a najnovšej techniky tak, aby návštevníci mali pocit, že dejiny pochodujú pred nimi. Pútavým a netradičným spôsobom sa tak v kocke dozvedia čo všetko sa na našom území za dvetisíc rokov udialo z pohľadu histórie regiónu a vinárstva. Dej začína v časoch rímskej ríše a končí súčasnosťou. Tým návštevnícki získajú  základný prehľad a môžu pokračovať v prehliadke aj ďalších atraktívnych interaktívnych expozícií.
Pozrieť si ich môžu v čase návštevníckych hodín múzea. Určené sú aj pre rodiny s deťmi.

Malokarpatské múzeum v Pezinku sa riadi heslom, že je lepšie raz vidieť ako stokrát počuť. Preto vás pozývame užiť si naživo tieto unikátne expozície.