cyklotrasou-zeleznej-opony-vas-prevedie-mapa-s-pribehom

Cyklotrasou železnej opony vás prevedie mapa s príbehom

Pozývame vás previezť sa po trase plnej prírodných krás a histórie. Sprevádzať vás po nej bude unikátna mapa s príbehom.

Medzinárodná cyklotrasa EuroVelo 13 – Cesta železnej opony (Iron curtain trail) prechádza popri prírodných a historických zaujímavostiach. Trasa prechádza Európskym zeleným pásom, ktorý má dĺžku cca 12 500 km a prechádza cez 24 európskych krajín. Zelený pás na Slovensku má dĺžku približne 75 km začína na sútoku rieky Morava a Dyje a končí na Trojmedzí pri Čunove. Mapa s príbehom vás prevedie týmto územím a ukáže 23 miest, ktoré sa oplatí navštíviť a vidieť.

Mapu s príbehom nájdete TU.

Takmer polstoročie bola Európa násilne rozdelená na východnú a západnú. Hranica medzi nimi sa tiahla od Barentsovho mora po Čierne more a dostala meno Železná opona. Diaľková cyklotrasa EuroVelo 13 Cesta Železnej opony je dlhá zhruba 9.500 kilometrov. Na Slovensko vstupuje Cesta Železnej opony cez hraničný priechod Hohenau – Moravský Svätý Ján a prebieha v menšej či väčšej vzdialenosti od hranice popri obciach Malé Leváre a Gajary cez Suchohrad, Záhorskú Ves, Vysokú pri Morave, Devínsku Novú Ves a Devín do Bratislavy a odtiaľ cez Petržalku do rakúskeho mestečka Kittsee. Trasa meria na Slovensku vyše 87 kilometrov a vedie po asfaltových cestách s rôznou kvalitou, zväčša s minimálnou alebo nijakou premávkou automobilov.  Cesta Železnej opony je súčasťou EuroVelo, siete diaľkových cyklistických trás naprieč Európou. Táto sieť sa skladá z 15 cyklotrás, Cesta Železnej opony má v nej číslo 13.