spolupraca-s-regionom-bourgogne-franche-comte

Spolupráca s regiónom Bourgogne-Franche-Comté

Stredoškolské vzdelávanie, energetická efektívnosť, podpora lokálnych produktov a environmentálne vzdelávanie. Toto boli hlavné témy oficiálnej návštevy delegácie BSK vo francúzskom regióne Bourgogne-Franche-Comté. Návšteva sa uskutočnila v dňoch 10.-13.12.2023 na pozvanie podpredsedu regiónu Patricka Molinoza. Delegáciu BSK viedol podpredseda Juraj Štekláč spolu s primátorom Modry a poslancom BSK Jurajom Petrakovičom.

Medzi strategické priority BSK patria projekty vytvárania stredoškolských kampusov v oblasti energetiky a vinárstva a vinohradníctva. Práve pre tieto projekty sme našli inšpiráciu v regióne Bourgogne-Franche-Comté, ktorý zriaďuje „Lycée professionnel Hippolyte Fontaine“ v Dijone – odborné lýceum poskytujúce vzdelávanie v oblastiach ako energetická efektívnosť, obnoviteľné zdroje energií, či správa inteligentných budov, a „Viti-agro kampus“ v meste Beaune – prestížnu vzdelávaciu inštitúciu v oblasti vinohradníctva a vinárstva, ktorá prejavila záujem o spoluprácu s vinársko-ovocinárskou školou v Modre.

Medzi ďalšie zaujímavé projekty, ktoré delegácia BSK mala možnosť v Dijone navštíviť patrila botanická ekozáhrada „Le Jardin de l’Arquebuse“, aktívna v zavádzaní opatrení na podporu biodiverzity či environmentálneho vzdelávania, inovatívny projekt energeticky pozitívnej štvrte „Fontaine d´Ouche“ a Medzinárodné centrum gastronómie a vína.

V rámci pracovného programu v Paríži delegáciu BSK prijal veľvyslanec a stály predstaviteľ Slovenskej republiky pri OECD František Ružička a zástupca riaditeľky Centra OECD pre podnikanie, MSP, regióny a mestá Nadim Ahmad. Témou stretnutia boli iniciatívy OECD zamerané na podporu regionálneho rozvoja a využitie dát a analýz OECD v rámci strategického plánovania v regiónoch. Delegáciu BSK prijal aj veľvyslanec SR v Paríži Ján Šoth, ktorý so zástupcami kraja diskutoval o možnostiach ďalšieho rozvoja bilaterálnej spolupráce medzi BSK a francúzskymi regiónmi.