tip-na-vylet:-romanticky-kastiel-a-tajomny-draci-hradok

Tip na výlet: Romantický kaštieľ a tajomný Dračí hrádok

Ak sa vyberiete po trase, ktorú sme pre vás pripravili, čakajú vás krásne výhľady aj romantické zrúcaniny. Pozývame vás objavovať Bratislavský kraj.

Pešia trasa začína v Stupave a vedie cez Pajštún, Kozlisko, Dračí hrádok, Svätý vrch a končí opäť v Stupave. Dĺžka je cca 18 kilometrov a prevýšenie 600 metrov. Prejdete ju asi za 5 hodín aj s malými prestávkami na Pajštúne a Dračom hrádku.

Trasa:

  • Do Stupavy, začiatku nášho výletu sa pohodlne doveziete z Bratislavy. Z námestia v Stupave začneme náš výlet po modrej turistickej značke, po 2,1 km, za hlavnou cestou  budeme pokračovať po žltej turistickej  značke, smerom na Pajštún.
  • Na hrad Pajštún pôjdeme okolo múru Stupavského kaštieľa, neskôr po promenáde parku, prekrižujeme hlavnú cestu a začneme stúpať chodníkom až na hrad Pajštún. Pred hradom nájdete náučné tabule, a priamo na hornom nádvorí si môžete spraviť prestávku na občerstvenie, či prezrieť zákutia hradu s prekrásnymi výhľadmi na Malé Karpaty, či Záhorie. Pri veľmi dobrej viditeľnosti sú odtiaľto vidieť aj Alpy, najmä kopec Schneeberg. Viac info o hrad Pajštún nájdete tu.
  • Od brány hradu Pajštún budeme pokračovať ďalej po žltej turistickej značke najprv jemne stúpame na kopec Kozlisko do výšky 537 m.n.m., a odtiaľ stále po žltej značke začneme klesať príjemným terénom až k odbočke k zrúcanine Dračieho hrádku. K zrúcanine je to odtiaľto cca 200 m, stoji za to si ju pozrieť. Viac info o Dračom hrádku nájdete tu. Od Dračieho hrádku sa vrátime späť na križovatku a pokračujeme klesajú do údolia. Kúsok pod Dračím hrádkom je pozostatok ťažby mangánových rúd aj s informačnou tabuľou Geoparku.
  • Po chvíli prídeme na asfaltovú cestu v údolí Stupavského potoka, kde zabočíme doľava a cca po 400 m prídeme k turistickému smerovníku Pod Dračím hrádkom. Od smerovníka ďalej pokračujeme krížom cez potok a po modrej turistickej značke začneme stúpať na Svätý vrch. Z jedného výbežku v hornej časti stúpania je pekný výhľad na hrad Pajštún a kopec Kozlisko, kadiaľ sme prechádzali na tomto výlete. Asi po 650 m od vyhliadky prídeme k turistickému smerovníku na hlavnom hrebeni Svätého vrchu. Tu odbočíme vpravo a mierne zvlneným terénom, ale už zväčša s klesajúcim profilom sa dostaneme až na okraj Stupavy.
  • Po ceste môžeme vidieť zmodernizovaný prístrešok Biely  kríž nad obcou Marianka, či kúsok neskôr pri križovatke turistických trás s názvom Klčovanice aj celkom pekne obnovenú božiu muku. Cesta tadiaľto vedie v peknom bukovom lese a stále jemne klesá až do Stupavy.
  • Na začiatku obce Stupava pokračujeme najprv kúsok popri strelnici po miestnej komunikácii, neskôr odbočíme doprava a nenápadným chodníkom sa dostaneme  do blízkosti  stupavského kaštieľa, a odtiaľ je to už kúsok do centra Stupavy, tam, kde sme dnešný výlet začali.
  • Zo Stupavy sa môžete vrátiť späť  do Bratislavy.
Stupava – kostol
Stupava – zámok
Stupava – kaštieľ
Pajštún
Pajštún
Pajštún – výhľad
Dračí hrádok
Dračí hrádok
Geopark pod Dračím hrádkom
Geopark pod Dračím hrádkom
Výhľad zo Svätého vrchu
Biely kríž
Nad Stupavou, smer Klčovanice
Nad Stupavou, smer Klčovanice
Klčovanice, turistický a cyklochodník
Klčovanice, turistický a cyklochodník
Klčovanice
Klčovanice
Pod Klčovanicami, výhľad na Pajštún
Pod Klčovanicami, výhľad na Pajštún
Stupava, kostol sv. Štefana
Stupava, kostol sv. Štefana
Stupava, kaplnka Krista Trpiteľa
Stupava, kaplnka Krista Trpiteľa