tipy-na-vylet:-zazite-jar-v-bratislave

Tipy na výlet: Zažite jar v Bratislave

Bratislava sa na jar výrazne mení. Dostáva nový nádych vďaka vysádzaniu tisícok kvetov. Dunaj ožíva plavbami, historické centrum sa hemží ľuďmi vychutnávajúcimi si kávu a históriu v novom, slnečnom svetle, zelené parky sa tešia mnohým návštevníkom. Mesto organizuje jarné trhy a podujatia.

PREHLIADKY BRATISLAVY
Teplejšie jarné počasie je ideálnou príležitosťou na využitie organizovaných prehliadok, vďaka ktorým sa o meste dozviete omnoho viac. Bratislava ponúka historické prehliadky, organizované cyklotúry, vínne cesty, pešie prehliadky a spoznávanie mesta pohodlne z vláčika Prešporáčika, večerné aj rôzne tematické prehliadky.

ZOO
Bratislavská ZOO je skvelou voľbou na jarný program pre celú rodinu. Na ploche 96 hektárov žije 178 druhov zvierat, medzi ktorými nájdete šelmy, výbeh zebier a žiráf, pavilón primátov so šimpanzmi a orangutanmi, nový výbeh pre vlky eurázijské, prírodné jazerá plameniakov a pelikánov a mnohé ďalšie. Zoologická záhrada organizuje aj rôzne podujatia a programy venované školám a širšej verejnosti.

V marci je ZOO otvorená od 10:00 do 16:00, od 1.4. – 30.9. sú otváracie hodiny 10:00 – 18:00.

PLAVBY PO DUNAJI
Loď k zrúcaninám hradu Devín a sútoku riek Dunaja a Moravy začína pohľadmi na historickú časť Bratislavy a jej nábrežie a Bratislavský hrad, pokračuje popod Nový most a most Lafranconi smerom ku hradu Devín.

V sezóne od 23.4. denne okrem pondelka.

KULTÚRNE ZÁŽITKY
V hlavnom meste je aj na jar kultúrny program v Slovenskom národnom divadle a Slovenskej filharmónii nabitý. Príďte si pozrieť fenomenálny balet Labutie jazero či najslávnejší milostný príbeh Rómeo a Júlia alebo operu Bohéma od Pucciniho. Vychutnať si môžete mimoriadne koncerty s názvom Melódie k filmom, ktoré predstavia hudby z filmov ako Exodus, Vtedy na Západe, Dracula alebo Gladiátor.

BICYKLOVANIE
Prvé teplejšie dni každoročne vylákajú desiatky cyklistov na obľúbené bratislavské cyklotrasy. Mesto ponúka tematické cyklotúry, na ktorých spoznáte históriu Bratislavy, ale aj trasy pre náročnejších. Okolo Dunaja vedie viacero cyklistických trás, ktoré spájajú Bratislavu so susedným Rakúskom, Maďarskom a Českou republikou a okrem cyklistov ich často využívajú aj korčuliari. Pri individuálnych cyklotúrach si môžete bicykel zapožičať. Túto službu ponúka napríklad Bratislava Bike Point na Fajnorovom nábreží v Starom meste.

BOTANICKÁ ZÁHRADA
Aj v hlavnom meste nájdete kus exotiky. V Botanickej záhrade, ktorá bola prvou svojho druhu na Slovensku, na rozlohe približne 7,5 hektára nájdete 5 tisíc najmä cudzokrajných druhov rastlín, 150 druhov vyšľachtených ruží, tropické a subtropické rastliny, kaktusy, palmy a mnohé iné.

Sezóna od 1.4. do 31.10. Pondelok až nedeľa 9:00 – 18:00. Skleníky Pondelok až piatok 9:00 – 15:00 Sobota a nedeľa 9:00 – 18:00.

PARKY
Železná studienka patrí medzi najznámejšie bratislavské rekreačné lokality. Je súčasťou Bratislavského lesoparku. Nachádza sa na južnom okraji chránenej oblasti Malé Karpaty. Preteká ňou potok Vydrica, ktorý v strednej časti toku zásobuje vodou štyri rybníky. V blízkosti hlavného toku sú pramene, studničky a zamokrené plochy. Na Železnej studienke sa môžete odviezť sedačkovou lanovkou na Kamzík a vychutnať si výhľad zo 186 metrovej výšky.

Sad Janka Kráľa
Je najstarší verejný park v strednej Európe a jeden z najstarších stredoeurópskych parkov vôbec. Nachádza sa v bratislavskej Petržalke a má rozlohu 42 hektárov. V súčasnosti má park kultúrno-spoločenskú funkciu, slúži ako oddychové a stretávacie miesto. Všetky vekové skupiny ho využívajú na rôzne športové aktivity. Mohutné vzácne stromy dopĺňa drobná architektúra. Najvýznamnejším architektonickým prvkom je jedinečný záhradný altánok, ktorý bol pôvodne vežou františkánskeho kostola. Neďaleko parku si môžete vychutnať krásny výhľad na Bratislavu z nábrežia Dunaja.

Horský park
Horský park vznikol na západnom okraji mesta v roku 1868 úpravou už jestvujúceho lesného prostredia. Koncom 19. storočia bolo do parku vysádzaných mnoho nových druhov stromov ako napríklad skupiny tisov, líp, platanov ale aj gingo a rôzne cudzokrajné ihličnany. Dnes k parku patrí neodmysliteľne aj historická horáreň Horský park, ktorá sa stala vyhľadávaným miestom odpočinku, stretávania sa ľudí a originálnym kultúrnym centrom Bratislavy. Jej súčasťou je aj záhrada s detským ihriskom a libresso s vynikajúcou kávou a tradičnými bratislavskými orechovými a makovými rožkami.

Baroková záhrada Bratislavského hradu
Na jar nevynechajte ani rozkvitnutú barokovú záhradu Bratislavského hradu, na ktorej boli vysadené desiatky strieborných líp, živé ploty a viac ako tisíc jarničiek a letničiek. Záhrada bola navrhnutá podľa historických podkladov, ktoré architekt navrhol pre Máriu Teréziu. Okrem pestrých kvetov ju zdobí fontána a sochy.

TRH-PIAC-MARKT
Každú sobotu sa v budove rušnej Starej tržnice koná trh sezónnych potravín TRH-PIAC-MARKT. Potraviny sú vypestované a vyrobené malovýrobcami z okolia Bratislavy, no nájdete tu aj špeciality z iných krajín. Trh dopĺňa sprievodný program s aktivitami pre deti aj dospelých. Vždy o 11:00 sa koná divadelné predstavenie pre deti so vstupom zdarma.

Dátum: 10:00 – 15:00 každú sobotu.

VEĽKÁ NOC V BRATISLAVE
Užite si tradičné sviatky jari práve u nás! Spoznáte kultúru a atraktivity hlavného mesta a regiónu, zažijete miestne veľkonočné trhy, workshopy ľudového tanca, detské folklórne súbory a veľkonočné zvyky. A nielen to, kvalitná regionálna gastronómia, značkové vína ocenené na svetových súťažiach a lokálne remeselné pivovary určite potešia Vaše chuťové poháriky. Zároveň Vám ponúkame výlet do Malokarpatského regiónu – regiónu vína a ľudovej majoliky.

PRECHÁDZKA V OBLAKOCH
Odvážlivci si na jar v Bratislave môžu vyskúšať adrenalínový zážitok vo výške 85 metrov. Zažite 360-stupňovú panoramatickú prechádzku po obvode vyhliadkovej veže UFO.

Zdroj a foto: Bratislava Tourist Board